Klubben

Töreboda Golfklubb har funnits sedan hösten 1965 och började då med 3 hål. 1990 stod de 18 hålen klara och invigdes av idrottsminister Lönnqvist.

2015 fyllde Töreboda Golfklubb 50 år! 

Läs mer om klubbens historia

Klubben har nu ca 700 medlemmar i alla åldrar. Juniorverksamheten har alltid betytt mycket för Töreboda GK och vi har många duktiga ungdomar som tävlar runt om i Västergötland.

Vi jobbar hårt med medlemsvård, att rekrytera och att behålla våra medlemmar. 

Just nu planeras det för renovering och uppfräschning av byggnaderna på anläggningen.

Fokusområde är även att göra banan roligare att spela då vi flyttar fram röd tee på några av hålen samt att utveckla spelet ytterligare genom att göra om slingorna.

Vi har också färdigställt ett nytt servicehus för våra campinggäster

Styrelsen

Ordförande - Per Tenning  per@pindaros.se - 070 5855178

Vice ordförande - Eleonor Hermansson - eleonorehermansson@gmail.com - 0739 - 836 825

Sekreterare - Sven Olof Persson - perssonsop@gmail.com  - 070-3937330

Fastighet - Bo Sundqvist- bosse.sundquist@telia.com  - 0708-108556

 

Ledamot - Karina Olsson - anden15@icloud.com  ik.olsson@iclud.com - 0706-877914

 

Ekonomi - Arne Johanzon - arne@tgb-sidan.se  -070-6705719

Suppleant - Carina Mann - stenudden59@hotmail.com

Suppleant - Christer Olsson - bc.olsson@icloud.com

Ingen kan göra allt -

men alla kan göra något

Arbetet i en golfklubb bygger på frivillig arbetskraft. Vill du engagera dig i klubbens olika projekt? 

Hör av dig till Carina i kansliet om du vill hjälpa till!

Tel 0506-12305 eller mail info@torebodagk.se

Juniorerna
Knattegruppen:

Klubbens minsta golfare som tränar på lördagar

https://www.laget.se/Knattegruppen/

 

Tjejgruppen:

Tjejerna som tränar på söndagar

https://www.laget.se/Tjejgruppen/

 

Juniorgruppen:

Tis- och torsdagsträning och tävlande juniorer

https://www.laget.se/Juniorgruppen/

Arbetsgrupper

Tävling- och regelgruppen

 

Ordförande - Per Sundquist - persundquist73@gmail.com  - 073-1823314

 

Ledamot - Joakim Karlsson - sockerdricka@telia.com  - 070-647102

 

Ledamot - Anders Björkman- anders.bjorkman@itstod.se  - 072-8580071      

 

Regelansvarig/hcp 

 

Tränar/PRO- Mats Robertsson - mats@torebodagk.se - 070 791 05 91

         

Medlemsgruppen

 

Ordförande - Tommy Gustavsson - tommy.toreboda@gmail.com  - 0767-616140

 

Ledamot - Kristina Jacobsson - kristina.toreboda@gmail.com  - 073-8039391

Ledamot - Birgit Abrahmsson  - birgit.abrahmson@telia.com  - 070 22 88 222

Ledamot - Mats Robertsson - mats@torebodagk.se - 070 791 05 91

Ledamot - Eleonor Hermansson - eleonorehermansson@gmail.com - 0739 - 836 825


 

Bangruppen

 

Ordförande  - Andreas Viktorsson - andreas_viktorsson@hotmail.com - 070-3138063

               

Ledamot  - Göran Olsson  - greenkeeperaros@gmail.com - 070 - 3143304

                                     

Ledamot  - Magnus Olsson - magnuso1973@gmail.com  - 070-3324791 

                                                        

Ledamot  - Annika Lindvall -  akinawa@yahoo.com  - 0706-866279

Ledamot - Håkan Gustavsson - hakan.gustavsson@incup.se


Ledamot - Karina Olsson - anden15@icloud.com  - 0706-877914


Greenkeeper - Patrik Blomqvist - patrick@torebodagk.se


Ledamot - Christer Olsson - bc.olsson@icloud.com

Juniorgruppen

 

Ordförande - Mats Robertsson - mats@torebodagk.se - 070-7910591

 

Ledamot  - David Lindahl  -  david.lindahl@dssmith.com  - 076-6777976

 

Ledamot  -  Anders Björkman - Anders.bjorkman@itstod.se  - 072-858 00 71

 

Ledamot  -  Ewa Ewaldson - ewaldson.ewa@gmail.com   -  070-6660343

Ledamot  - Robert Ewaldson   - robert.ewaldson@mariestad.se - 073-2323455
 

Ledamot - Emma Eriksson - emmizen83@gmail.com - 073 6456313

Ledamot - Daniel Kling - danielkling@icloud.com  - 070 2582380

Ledamot - Jonas Lundin - jonas.martin.lundin@hotmail.com 070 282 6989

Ledamot - Gerth Lundin - gerth.lundin@icloud.com - 070 5948244
 

 

Valberedning

 

Ledamot - Sten-Inge Lundquist - s-lundquist@telia.com

 

Ledamot - Leo Persson - leopersson@gmail.com - 070-822 55 38

 

Ledamot - Kicki Jacobsson  - kristina.toreboda@gmail.com  - 073-8039391
 

 


PR & Sponsorprojekt

 

Ledamot  - Thorleif Mohlén  - thorleif.mohlen@icloud.com  -  0706991708

 

Ledamot  - Ingemar Olofsson  - ingemar2610@hotmail.com  -  073 0275293

Ledamot /kansli - Carina Kindbom - carina@torebodagk.se - 0506-12305

Ledamot - Håkan Gustafsson  -  hakan.gustafsson@incup.se   - 0708 130036

Ledamot   - Per Tenning  - per@pindaros.se - 070 5855178

Ledamot - Mats Robertsson - mats@torebodagk.se - 070-7910591

Ledamot - Sven Olof Persson - perssonsop@gmail.com  - 070-3937330

Revisorer

 

Revisor   - Ann Lindeberg

Revisor  - Jan Erik Ståhl

Medlemssidan

(Lösenordsskyddat - lösenordet får du av Carina i kansliet.

Mejla info@torebodagk.se)

Personal

Kansli - Carina Kindbom

Greenkeeper - Patrick Blomqvist

Tränare/PRO - Mats Robertsson

Restaurang - Anton Askeröd

Töreboda GK - Vackert, familjärt, mysigt.   0506-12305   info@torebodagk.se